250 lat
tradycji

Mennica Polska

ul. Ciasna 6

00-232 Warszawa

Sekretariat Zarządu:

tel. +48 22 656 42 00

fax +48 22 620 52 22

mennica@mennica.com.pl

www.mennica.com.pl

Informacje ogólne

Mennica Polska jest czołowym producentem i dystrybutorem produktów menniczych oraz grawersko-medalierskich w kraju, jak również wyróżniającym się graczem w tym segmencie na rynkach światowych. Oprócz podstawowej aktywności spółka rozwija działalność m.in. w  branży przetwórstwa metali szlachetnych, nieruchomości czy płatności elektronicznych. 250 lat doświadczenia przełożyło się na najwyższe kompetencje oraz umiejętność wykorzystywania szans we współczesnym otoczeniu biznesowym.

Historia

 • 1764
 • 1766
 • 1792
 • 1796
 • 1830
 • 1868
 • 1924
 • 1939
 • 1945
 • 1990
 • 1998
 • 2005
 • 2015

Reforma monetarna króla Stanisława i powstanie mennicy

Sejm Elekcyjny wybiera Stanisława Augusta Poniatowskiego na króla, zobowiązując go do przeprowadzenia reformy monetarnej i uruchomienia nowej mennicy.

Nowy system monetarny w Polsce

Wchodzi w życie reforma mennicza, a wraz z nią tworzy się nowy system monetarny w Polsce. W 1966 roku, w dwusetną rocznicę tego wydarzenia, data ta zostaje uznana za oficjalną datę założenia Mennicy Warszawskiej. Obecnie 10 lutego obchodzony jest w Polsce Dzień Mincerza.

Virtuti Militari

Z polecenia i inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Mennica Warszawska wybija nowe odznaczenie – order Virtuti Militari. To najwyższe odznaczenie wojskowe przyznawano po rozpoczęciu wojny polsko-rosyjskiej w obronie Konstytucji 3 Maja.

Rozbiór Polski i przerwa w działalności

W wyniku III rozbioru Polski Mennica Warszawska przestaje funkcjonować. Jej działalność zostaje wznowiona w 1810 roku na rzecz Księstwa Warszawskiego.

Mennica powstańcza

Powstanie Listopadowe: do 1831 roku Mennica bije monetę powstańczą, pełni również rolę fabryki zbrojeniowej dla powstańców polskich.

Wkroczenie do Polski rubla i kolejna przerwa w działalności

Zamknięcie Mennicy przez władze carskie, będące wynikiem zastąpienia polskiej waluty carskim rublem. Pierwszą jednorublówkę Mennica wybiła już w 1842 roku, rozpoczynając tym samym proces rusycyzacji ziem polskich w wymiarze walutowym.

Mennica w niepodległej Polsce

Reaktywacja produkcji menniczej w Warszawie po odzyskaniu niepodległości. Oficjalne otwarcie gmachu Mennicy Państwowej przy ul. Markowskiej 18 przez prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz ministra Skarbu Władysława Grabskiego. Rozporządzenie Grabskiego o pierwszych wzorach polskich monet.

Mennica wojenna

Zajęcie budynków Mennicy przez okupacyjne władze niemieckie. Bicie cynowych monet dla okupowanej Polski. Do 1944 roku Mennica była zajęta przez Niemców, którzy wysadzili ją w 1944 roku, podczas wycofywania się z miasta.

Wznowienie działania Mennicy po II Wojnie Światowej

Nowa siedziba, orzeł w koronie i denominacyjne monety

Rozpoczęcie przeobrażeń Mennicy aż do roku 1994: Zgodnie z ustawą z dnia 29 grudnia 1989 r. na monetach ponownie widnieje nazwa państwa Rzeczpospolita Polska oraz godło państwowe - orzeł w koronie. W 1991 roku nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego pod nowo wybudowany gmach Mennicy przy ul. Żelaznej. Nastąpiło rozpoczęcie objętej całkowitą tajemnicą produkcji nowych polskich monet denominacyjnych, będących do dziś prawnym środkiem płatniczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Mennica na giełdzie

W 1998 r. spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zmiana nazwy i wejście do Multico

Nazwa Mennica Państwowa S.A. zostaje zmieniona na Mennica Polska S.A. Mennica Polska S.A. wchodzi w skład Grupy Kapitałowej Multico.

Jedna z najlepszych na świecie

Jako wiodący producent wyrobów menniczych w kraju oraz wyróżniający się uczestnik rynku zagranicznego w tym segmencie, Mennica Polska, znana ze śmiałych i nowatorskich projektów, obecnie zajmuje pozycję w pierwszej trójce najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie, co pozwala skutecznie promować jej markę w najbardziej odległych destynacjach.

Monety

Mennica Polska, będąca jedną z najbardziej innowacyjnych na świecie, posiada szeroką ofertę monet i numizmatów, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Produkty Mennicy Polskiej co roku zdobywają nagrody na najbardziej prestiżowych konkursach na świecie. Mennica Polska jest jedynym producentem monet obiegowych w Polsce. Na zlecenie Narodowego Banku Polskiego produkowane są nominały: 5 zł, 2 zł, 1 zł, 50 gr, 20 gr i 10 gr. Monety wybijane w Mennicy Polskiej każdego dnia trafiają do portfeli Polaków. Na zamówienie realizowane są prywatne emisje monet i numizmatów. Mennica Polska wykonuje je dla firm, instytucji, a także indywidualnych dystrybutorów.

Karta miejska

Pozycja lidera w produkcji pieniądza tradycyjnego oraz wpisany w misję firmy ciągły rozwój spowodowały, że Mennica Polska S.A. od 2001 roku aktywnie rozwija działalność na rynku pieniądza elektronicznego. Chcąc sprostać zmieniającym się warunkom na rynku transportu miejskiego, w 2006 roku uruchomiony został „Software House” Mennicy Polskiej. Opracowane zostały autorskie produkty – System Karty Miejskiej™ i GOLD™ oraz własna sieć sprzedaży usług elektronicznych.

Mennica Tower

Umiejętność elastycznego podejścia do potrzeb dynamicznie zmieniającego się rynku pozwala Mennicy Polskiej od lat skutecznie rozwijać działalność Spółki w segmencie nieruchomości. Wkrótce rozpocznie się realizacja jednego z największych i najbardziej wyczekiwanych wieżowców w Warszawie. Kompleks Mennica Legacy Tower – wspólna inwestycja firm Golub GetHouse oraz Mennica Polska S.A. – składający się ze 130-metrowej wieży oraz sąsiadującego z nią budynku o wysokości 36 metrów, powstanie przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej.

Krawiectwo
na najwyższym poziomie

Krawiectwo

Najlepsze książki
o polskiej przyrodzie

Wydawnictwo